מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

מי מוגדר כנכה ?

כמדינה רווית מלחמות ופיגועים, תאונות דרכים ונפגעים רבים, לנו הישראלים לרוב יש חבר או קרוב משפחה הסובל מקשיים אלו ואחרים ואשר מוגדר ומוכר ע"י המדינה כנכה.

נכה הוא אדם אשר מקבל קצבת נכות , כזאת או אחרת, מביטוח לאומי ומוכר על ידם כנכה.

מי זכאי לקבל את קצבת נכה ?

הזכאי/ת הם אלו אשר ימציאו את האישורים הנכונים למוסד לביטוח לאומי ואשר יעברו מבדקים וועדות על מנת שיכירו בהם ובנכותם.

תקופת הזכאות

תעודת הנכה הנה לחמש שנים או עד סיום תקופת הזכות לקצבה. אלו אשר תקופת הזכאות לקצבתם הסתיימה, יידרשו להחזיר את התעודה ולא יוכרו ע"י הגורמים השונים כנכים.

התעודה נשלחת לבית הנכה באופן אוטומטי ואין צורך לשלם בעדה.

הביטוח לאומי רשאי לבדוק את מצבו של הנכה ולהעריך מחדש את מצבו הרפואי ותפקודו.

מה נותן לי תעודת נכה / למה כדי להוציא תעודת נכה ?

תעודת הנכה מקנה לבעליה הנחות שונות במגוון גופים שונים החל ממסעדות ובתי קפה וכלה במשרדים ממשלתיים ואגרות רישוי וכדומה. בעל הכרטיס יקבל הנחות משמעותיות בקניית רכב ובקניית כרטיסים להצגות ומוזיאונים, המחלקה בביטוח לאומי האחראית על נושא התעודה אינה אחראית על כמות או אופי ההנחה.

כיצד מגישם בקשה לתעודת נכה  ?

לשם קבלת תעודת נכה וכן זכאות לפטורים הנלווים לו על העותר למלא את טופס תביעה לקצבת נכות והצהרה למחלקת הביטוח והגבייה של הביטוח הלאומי. בטופס זה יש למלא את הפרטים הבאים:

פרטים אישיים וכתובת מגורים, פרטי ילדים ובן/בת הזוג, פרטי השכלה, פרטים על הנכות, אשפוזים, פרטים על הכנסות מגורמים שונים, מקומות עבודה ותלושי שכר, במידה ויש פגיעה ע"י גורם שלישי יש להשלים את פרטי התביעה לפיצויים ופרטי חשבון בנק.

יש לחתום על וויתור על סודיות רפואית  וחתימה על אישור לקביעה של אחוזי נכות של רופא ללא נוכחות העותר/ת.

מסמכים נוספים שיש לצרף לתביעה:

 • אישורים רפואיים על המחלה וצורות הטיפול השונות
 • אישורים על עבודה ותלושי שכר
 • עובד עצמאי  – ימציא את השומות האחרונות מבית העסק שלו ויצהיר מול מחלקת הגבייה בסניף הביטוח לאומי על השינויים בעקבות הנכות, קרי, ירידה בהכנסות וכו'…..

המשך התהליך:

לאחר תקופה של כ – 90 יום מהגשת התביעה, תתכנס וועדה רפואית אשר תכריע באופי הנכות ובגובה התקציב. וועדה רפואית מורכבת מרופא אחד מומחה בתחום רפואי מסוים.

במידה והינך סובל/ת מכמה בעיות בתחומים שונים ייתכן ותצטרך/כי לעמוד בפני וועדות שונות על מנת לקבל מכל רופא מומחה שכזה את אבחנתו ואת אחוזי הנכות.

למידע נוסף על אחוזי הנכות וכיצד הם נקבעים רפואית ניתן למצוא ב  ספר המבחנים של המוסד לביטוח לאומי, ספר זה מכיל בתוכו את "משוואות" ההמרה של בעיות רפואית למספרים באחוזי הנכות.

דיון חדש בתהליך ו / או בתביעה

 • נכה אשר מצבו החמיר – במידה וישנה החמרה ממשית בבריאות, ניתן להגיש מחדש את העתירה ולהגדיל את גובה הקצבה ובתנאי שיוכיח את החמרת המצב בבריאותו.
 • נכה שעתירתו נדחתה  – יהיה חייב להמציא אישורים רפואיים אשר יוכיחו את החמרת מצבו הרפואי וזאת לאחר 6 חודשים מיום שתביעתו נדחתה, וגם זאת בתנאי שיוכיח כי ישנה החמרה ממשית במצבו הבריאותי.

סיכום הגשת תעודת נכה:

תעודת נכה הינה תעודה המונפקת ע"י המוסד לביטוח לאומי והנה אישור על קבלת קצבה ע"י המוסד.

תעודת זו הנה ייחודית ומקנה לבעליו הנחות ופטור במקומות שונים.

תעודת הנכה מונפקת כיום ללא תמונה ועל כן יש לצרפה תמיד לתעודת הזהות על מנת לקבל את האישורים

/ הנחות.

שתף ב:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • PDF
 • RSS
 • Add to favorites
 • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות