מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

הקשר בין תאונת עבודה לבין ביטוח לאומי

תאונות עבודה הן לעתים חלק מהחיים שלנו. יש תאונות עבודה שמתרחשות באופן פתאומי, ויש מקרים שבעקבות המקצוע שלנו, אנחנו חשופים למעין סכנה מתמשכת שבסופו של דבר משפיעה על מצבנו הגופני או הקוגניטיבי. אנשים רבים חושבים שאם הם עברו תאונת עבודה, כל העבודה שלהם צריכה להיות מול המעסיק שלהם וחברת הביטוח שלו. אם גם אתם עברתם תאונת עבודה, כדאי לזכור שבכל הנוגע אל מימוש זכויות רפואיות, יש עוד גוף שעוסק בתחום זה – הגוף הזה נקרא ביטוח לאומי.

ביטוח לאומי זה לא למובטלים?

אנשים רבים היו חרוצים ומשקיעים לאורך כל חייהם. לא היה רגע שבו הם לא עבדו, ולכן עד הרגע שבו הם עברו תאונת עבודה, הם בכלל לא חשבו על תפקידו של ביטוח לאומי, שכן הם לא נזדקקו לו. אמת, תמיד שילמנו לביטוח לאומי כמה שקלים מידי חודש, אבל לא באמת עמדנו על תפקידו. אז מה הקשר בין ביטוח לאומי לבין מימוש זכויות רפואיות, והאם יש קשר בינו ובין קצבת נכות? בהחלט כן!

תפקידו של ביטוח לאומי, הוא להבטיח שכל אדם שאיבד את פרנסתו מכורח הנסיבות (קרי, מצב של נכות בעקבות תאונות עבודה לדוגמא), יוכל לקבל ביטחון כלכלי, שיאפשר לו להמשיך לשמור על רווחה מסוימת. משום שהגוף הזה דואג לכל אזרחי המדינה, כולם מחויבים בתשלום אליו (למעט אנשים עם פטור ספציפי). עם זאת בשונה מחברת ביטוח פרטית, התשלום אל ביטוח לאומי משתנה לא על פי פוליסה מסוימת, אלא על פי רמת ההכנסה – מי שמרוויח יותר, משלם עוד עבור ביטוח לאומי.

עברתי תאונת עבודה, מה עכשיו?

ברגע שעברת תאונת עבודה, אתה כמובן זכאי לפעול בנושא מימוש זכויות רפואיות שלך. מה שאתה צריך לעשות זה להגיש תביעה אל ביטוח לאומי, שיכירו במצב החדש שלך, ובמידת הצורך אף יעניקו לך קצבת נכות. אנשים רבים תוהים האם ביטוח לאומי משלם קצבת נכות, לכל מי שנכנס למצב של נכות. יש לכך תשובה אחת – תלוי.

באופן עקרוני, קצבת נכות מובטחת לכל מי שהוועדה הרפואית של ביטוח לאומי קבעה לו 60% נכות ומעלה. במידה והוועדה קבעה 75% נכות, אותו אדם יקבל קצבת נכות מלאה, שנכון ליולי 2011, עומדת על 2110 ש"ח.

עם זאת, בהחלט קיימים מצבים נוספים בהם אנשים מקבלים פיצוי מה עקב נכות שאליה הם נקלעו.

על קצבת נכות כללית

במקרים רבים, כאשר מדובר על נכות בעקבות תאונות עבודה, קל מאד להבין כי טרם התאונה – אותו אדם התפרנס בכבוד. מימוש זכויות רפואיות דרך ביטוח לאומי מבטיח שאדם שעבד, ועקב תאונת עבודה איבד את עבודתו, או שהכנסתו צומצמה באופן דרסטי – הוא יקבל קצבת נכות כללית, אפילו אם נקבעו לו אחוזי נכות הנמוכים מ60% (כאן המינימום יכול להיות 40% נכות, במידה ואחד מגורמי הנכות גרם ל25% נכות). חשוב מאד להבין, כי קצבת נכות כללית היא נוספת על קצבת נכות שאתם מקבלים עקב המצב עצמו של נכות שנקלעתם אליו.

יש אף הטבות נוספות שניתן לקבל. ביטוח לאומי מעניק קצבאות מיוחדים, למי שיש לו נכות מסוג מסוים. כך נכות שמגבילה בניידות (קרי מצב של פגיעה ברגליים) יכולה לזכות אתכם בהטבות מיוחדות, ומנגד גם נכות עקב התפתחות של מחלה לאורך שנים – כמו איידס או פוליה, מעניקה הטבות מיוחדות. במילים אחרות, מימוש זכויות רפואיות עבור נכים הוא ממש תחום שלם ומורכב.

ביטוח לאומי והקלות של תשלום מס הכנסה

אחת השאלות הנפוצות ביותר, היא האם אדם שמקבל קצבת נכות, יכול לקבל גם הקלות של מס הכנסה, במידה והוא עדיין עובד. יש אכן מקרים שבהם ניתן לקבל הקלה של תשלום מס הכנסה, והדבר קשור לאחוזי הנכות עצמם שנקבעו על ידי ביטוח לאומי. אם ביטוח לאומי קבע כי לאדם יש 90% נכות, אפילו אם אותו אדם עובד – הוא בהחלט זכאי לקבל פטור מתשלום של מס הכנסה. יש מקרים רבים נוספים של נכות, אשר יכולים לתרום להקלה בתשלום של מס הכנסה, והדבר כבר תלוי בהחלטות פרטניות של ביטוח לאומי. בכל אופן תמיד חשוב לזכור שהאופציה הזו קיימת לחלוטין, וחשובה מאד בתחום של מימוש זכויות רפואיות.

שינוי של קצבת נכות

עוד שאלה נוספת שאנשים רבים שואלים את עצמם, היא האם קצבת נכות יכולה להשתנות על ידי ביטוח לאומי. התשובה היא חיובית בהחלט. קצבת נכות יכולה להשתנות לאורך השנים, מסיבות רפואיות וכלכליות גם יחד. קיים בהחלט מצב שבו לדוגמא, נקבעה לנו נכות בשיעור של 67% – במקרה זה אנחנו זכאים לקבל קצבת נכות חלקית, בגובה מקסימאלי של 1500 ש"ח. עם השנים, יכול להיות שהגיל עשה את שלו או שהבעיה שהייתה לנו החמירה. במקרה זה אנחנו זכאים לדרוש שוב וועדה רפואית של ביטוח לאומי, שתקבע לנו אחוזי נכות חדשים. כמובן שאם אותה וועדה תמצא לדוגמא, כי יש לנו נכות בשיעור של 80% – אנחנו זכאים לקבל קצבת נכות מלאה.


רוצים עזרה מול ביטוח לאומי? רוצים להגיש תביעה של נכות ולא יודעים איך? המרכז למימוש זכויות רפואיות בא לעזרתכם! המרכז למימוש זכויות רפואיות ילווה אתכם לאורך כל התהליך שאתם צריכים לבצע מול ביטוח לאומי. החל מהגשת תביעת נכות ראשונית, ועד לטיפול מתמשך לאורך שנים, שבו אתם תזכו לבצע מימוש זכויות רפואיות המגיעות לכם על פי חוק. הצוות המקצועי והמסור שלנו עוזר למגוון רחב מאד של אנשים בעלי סוגי נכות שונים – יכול להגדיל קצבת נכות שאתם מקבלים באלפי שקלים, ואף לעזור בקבלת פיצויים חד פעמיים.

פנו עוד היום אל המרכז למימוש זכויות רפואיות, ותוכלו לקבל הטבות, קצבאות ומענקים רבים – ולחזור למסלול החיים הרגיל שלכם.

שתף ב:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Add to favorites
  • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות