מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

זכויות הנכה והאופן בו כדאי לנצל אותן

פורסם ע"י amit סגור לתגובות

הבעיה הגדולה ביותר במימוש זכויות נכה היא העובדה, כי רבים מן הזכאים כלל אינם מודעים לכך. מימוש זכויות רפואיות הנו תחום מורכב מאוד, מכיוון שהוא משלב בתוכו ענייני רפואה עם בירוקרטיה ועריכת דין, בהתנהלות שאינה מוכרת לכל אחד. האופן בו נקבעים אחוזי נכות, לדוגמא, יכול להשפיע רבות על מימוש זכויות רפואיות של נכה, וכן על התשלומים אשר יתקבלו בעתיד ממוסד ביטוח לאומי. מצד שני, פנייה אל ועדה רפואית ללא היכרות עם זכויות הנכה וללא ידע מספיק על קצבת נכות, אחוזי נכות, והאופן בו יש לדרוש אותם עלולה להסתיים ללא תוצאות משביעות רצון. על מנת לעזור בכך, ישנן מספר עובדות מרכזיות הנוגעות אל קצבת נכות וטיפול או מימוש זכויות רפואיות של אדם המוכר כנכה.

מהי קצבת נכות וכיצד מתייחס אליה ביטוח לאומי?

באופן כללי, על פי ביטוח לאומי מוגדרת קצבת נכות, ככזו המועברת לאדם שעקב תאונה או כל פגיעה אחרת אשר גרמה לנכות, הצטמצם כושר העבודה שלו מבחינת שכר ב-50% לפחות. לגבי עקרת בית, אשר לגביה אופן מדידת צמצום כושר העבודה מעט שונה, מגדיר החוק גם כן 50% באופן התפקוד. זו נקודת המפתח הראשונה ממנה כל דורש של מימוש זכויות רפואיות ממוסד ביטוח לאומי צריך להתחיל. לאחר מכן, יש לשים לב להבדלים בין זכויות נכה ולקצבאות נכות שונות.

קצבאות שונות

ישנה קצבת נכות מלאה, התקפה לאלו אשר כושר העבודה שלהם הצטמצם ב-74%, וישנה גם קצבת נכות חודשית נוספת או קצבת נכות חלקית. חשוב לציין, כי ביטוח לאומי מגדיר בדיוק ועל פי אחוזים איזו קצבת נכות יקבל כל מי שמוגדר בעל אחוזי נכות מסוימים, ולכן כדאי להתייעץ עם עורך דין או מוסד אחר של מימוש זכויות רפואיות, על מנת להבין את הפרטים לעומקם. עוד יש לדעת, כי תשלום קצבת נכות בכל הרמות של אחוזי נכות משולמת ב-28 לחודש, לחשבון הבנק של הזכאי. עובדה זו היא חלק מזכויותיו של הנכה, ובאפשרותו להתחשב בה כאשר הוא מתכנן את עתידו הכלכלי.

החוק עומד לזכות הנכה

בסופו של דבר, מימוש זכויות רפואיות וזכויות נכה הם חלק מהכלים, אשר אמורים לספר את איכות החיים של כל אחד מאיתנו בעת הצורך. קצבת נכות אשר אינה משולמת בזמן או מימוש זכויות רפואיות חלקיות בגלל חוסר היכרות עם החוק הם דברים שכדאי להימנע מהם, ועדיף לעשות זאת בהקדם ובאפיקים המקצועיים. ביטוח לאומי, כמו כל גוף ציבורי אחר, הוא מוסד אשר עובד בתהליכים ארוכים, שלפעמים יכולים להשפיע על החיים שלנו בצורה קיצונית. מימוש זכויות רפואיות וקבלת קצבת נכה הם לא נושאים שכדאי להתעכב בהם, משום שזכויות הנכה מעוגנות בחוק וזו אפילו חובתו לנצל אותן.

שתף ב:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Add to favorites
  • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות