מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

חוק לרון

פורסם ע"י Eran סגור לתגובות

חוק לרון אשר ידוע גם כתיקון 109 לחוק הביטוח לאומי, קובע כי אלו הזכאים לקצבאת נכות מביטוח לאומי ויוצאים לעבוד, לא תיפגע קצבתם עקב מקור הכנסה נוספת. המטרה של התיקון לחוק הוא לעודד את הנכים לצאת ולמצוא עבודה מבלי לסכן את קצבת הנכות שלהם.

עד ל – 1 באוגוסט 2009 נכים אשר רצו לצאת ולעבוד נאלצו לסכן את קצבת הנכות לה הם זכאים מביטוח לאומי ומצב זה כאמור יצר מצב אשר בו נכים רבים העדיפו להישאר בבית ולא לעבוד. כאמור החוק היה צריך להיות מיושם כבר מאוגוסט שנה שעברה, אך בישראל כרגיל לדברים לוקח זמן, וב – 25 למרץ 2010 פורסם רשמית הפעלת תיקון לחוק המעודד נכים להצטרף למעגל העבודה וניתן למצוא פרסום זה באתר הפרסומים של ממשלת ישראל.

המצב האבסורד של נכים רבים אשר מעדיפים מחוסר רצון לא לעבוד הנו מצב גרוע מאוד הן למשק הישראלי והן לנכה עצמו. אומנם למצוא עבודה עם קשיים פיזיים אשר לעיתים מונעים מבעלי העסקים השונים להעסיק את הנכה הנו קשה לכשעצמו, בנוסף הטיל הביטוח לאומי תקנה האומרת שכל מי שכבר מצא עבודה לא יזכה לקבל את קצבאתו היות והוא נהנה כבר ממשכורת.

ביטוח לאומי  לבסוף השכיל להבין שנכים לא זוכים למשכורת ההולמת את הוצאתם ושיציאה מהבית לעבוד לא רק שמוסיפה ערך ועוזרת לנכה להשתקם אלא גם עוזרת לביטוח לאומי בכך שהיא יוצרת נכה עובד ומועסק אשר רוצה ומעוניין להשתקם במטרה לחזור למעגל העבודה או להתחרות עם מתמודדים אחרים בשוק העבודה ובכך הוא מוסיף את ערכו האישי לשוק העבודה ולא יושב בבית בחיבוק ידים ומחכה לקצבה המיוחלת.

נכים רבים אשר נאלצו עד כה לשבת בחיבוק ידים בבית ולקיים את עצמם על קצבת הנכות מהביטוח לאומי נאלצו לשבות רעב מול משרדי הממשלה במשך חודשים רבים במטרה להגדיל את הקצבה ובמטרה להגדיל את זוכויותיהם והכרה בצרכיהם המיוחדים והשונים. מדינת ישראל השכילה סוף סוף לחבק ולהעצים את החלשים בחבקה ולתמוך בהם בצורה נכונה ואנושית ובכך בעצם לעזור לעצמנו בכך שנכה אשר יעבוד ויזכה למשכורת הולמת ולקצבת נכות יוכל לתרום לחברה בכך שישלם בעבור שירותיו המיוחדים, יעסיק בעלי מקצוע המתמחים בסוג הנכות או בשירותים הנצטרכים לו, ירגיש טוב יותר עם עצמו ועם החברה ובהסתכלות לעתיד נוכל לסכם ולומר כי נכה אשר יצא לעבוד יהנה מתוחלת חיים טובה יותר מעמיתיו המובטלים, ימצא עניין רב יותר בסובב אותו ובכך לבסוף ימעיט או יצמצם את מידת התלות שלו בביטוח לאומי, ואנחנו כציבור נהנה מכך.

שתף ב:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Add to favorites
  • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות