מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

להתמודד בהצלחה עם תאונות עבודה

פורסם ע"י amit סגור לתגובות

מידי שנה יש בישראל כמות גדולה מאד של נפגעי עבודה, אשר דורשים מימוש זכויות רפואיות דרך ביטוח לאומי. אכן, הנושא של זכויות רפואיות מאד בולט כאשר מדובר על תאונות עבודה. תאונת עבודה מוגדרת באופן עקרוני במצב שבו בתאריך נקוב (כלומר יום ושעה) כתוצאה מפעולה מסוימת הקשורה במקום העבודה, נגרם לאדם נזק מסוים. יש מקרים רבים שבהם נפגעי עבודה מוכרים ככאלה, אף אם הם נסעו לעבודה או חזרו ממנה (שכן אלמלא העבודה לא היו נוסעים בדרך זו ועובדים תאונה). ביטוח לאומי מקנה זכויות רפואיות מיוחדים עבור נפגעי עבודה, ולכן כדאי בהחלט לשקול הגשת תביעה שכזו, אם יש לכם בסיס לכך.

הדברים שמייחדים תאונות עבודה

אם עברתם תאונת עבודה, ראשית תוכלו לדרוש פיצוי על ימי עבודה שהפסדתם בעקבות אובדן כושר עבודה. הדבר ייחודי לגבי תאונות עבודה, ומבדיל אותן מתאונות נוספות שכן במקרה כזה מקור הפרנסה שלכם הוא זה שפגע בכם, ולמעשה מנע מכם את המשך פרנסתכם, לפחות באופן זמני. קבלת פיצויים של נפגעי עבודה בעבור אובדן כושר עבודה ניתן דרך ביטוח לאומי, כל עוד מדובר על כמות מקסימאלית של 91 יום.

הסכום אשר נפגעי עבודה מקבלים, מחושב על פי 75% מהשכר הממוצע שקיבלתם. הדבר מחושב על פי תלושי המשכורת של שלושת החודשים האחרונים בטרם עברתם תאונת עבודה. לאחר שעברו 91 יום, יכולים לקרות מספר מצבים. מצב אחד כזה שאין לכם כל נכות רפואית כלל, או שהיא נמוכה מ9%. במקרה כזה הסתיים כאן הקשר שלכם עם ביטוח לאומי.

מצב אחר הוא מצב שבו עדיין יש לכם נכות רפואית, אך לא תפקודית. במצב כזה תוכלו לקבל פיצוי חד פעמי אם ביטוח לאומי קבע לכם בין 9 ל19 אחוזי נכות רפואיים, אשר יחושב שוב על פי 75% מהשכר הממוצע שלכם בשלושה חודשים לפני שעברתם תאונת עבודה, והסכום אף יוכפל באחוזי הנכות שלכם. אם נקבעו לכם אחוזי נכות רפואית הגבוהים מ19 אחוז, תוכלו לדרוש מימוש זכויות רפואיות ולקבל קצבה קבועה שוב באותה השיטה בדיוק כמו הפיצוי החד פעמי.

לקבל עוד זכויות רפואיות

אולם, מימוש זכויות רפואיות של נפגעי עבודה לא נגמר כאן. יש מקרים רבים שבהם בעקבות תאונות עבודה, אתם מגיעים למצב של אובדן כושר עבודה קבוע, ואינכם יכולים לחזור לעבוד, או שאתם עובדים במקום אחר שבו המשכרות שלכם נמוכה באופן משמעותי. ברור שבמצב כזה אפשר לדרוש זכויות רפואיות נוספות, ולמעשה לקבל קצבת נכות כללית, אשר ניתנת לאנשים אשר לא מסוגלים לעבוד. אם יש לכם אנשים התלויים בכם, תוכלו לקבל תוספת לקיצבה זו. ביטוח לאומי אף מענקי הטבות נוספות למי שעברו תאונות עבודה, כמו לקבל מימון עבור תהליך של רכישת מיומנות למקצוע חדש, או המרת הקיצבה החודשית במענק חד פעמי.

שתף ב:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Add to favorites
  • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות