מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

מהי מחלת מקצוע?

פורסם ע"י amit סגור לתגובות

מחלת מקצוע היא מצב בו עובד שנפגע במחלה עקב עבודתו או עיסוקו שהיא תוצאה של חשיפה נשנית לגורם מזיק, כל עוד שהמחלה מוגדרת כמחלת מקצוע בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי. מחלת מקצוע נגרמת בהדרגה וזאת בניגוד לתאונת עבודה שנגרמת עקב מקרה חד פעמי המוגדר בזמן ומקום, למשל, החלקה במהלך העבודה אשר מובילה לנזק באגן.

מחלת מקצוע עשויה להיקבע בין היתר עקב הגורמים הבאים:

 • חשיפה לחומרים מסרטנים באופן מתמשך בעבודה.
 • חשיפה לחומרים מסוכנים אחרים באופן מתמשך בעבודה.
 • חשיפה חוזרת ונשנית לרעש במקום העבודה.

אלו מוגדרים כמחלת מקצוע העלולה לגרום לאובדן כושר עבודה ולאחוזי נכות, קצבת נכות כללית וכדומה.

רשימת מחלות מקצוע

לא ניתן לתבוע מהביטוח הלאומי שיכיר במחלה שנגרמה בעבודה ושאינה בתוך רשימת מחלות המקצוע שפרסם. רשימה זו מופיעה בתקנות הביטוח הלאומי בפרק:  מחלות מקצוע. למרות זאת, קיימים כמה תקדימים בבתי הדין לעבודה שאושרו מחלות שאינן מופיעות ברשימה, ולכן ניתן לומר כי הרשימה אינה רשימה סגורה לחלוטין, וכי יש אפשרות למבוטח לקבל עזרה גם אם אין מחלתו מופיע ברשימה. יחד עם זאת קיימות מחלות מקצוע המוכרות ברשימה שמפרסם המוסד לביטוח לאומי, אך קשה מאד להיות מוכר כזכאי לגמול כתוצאה מהן.

ליקוי שמיעה הינו דוגמה למחלת מקצוע אשר נמצאת ברשימת הליקויים שלכאורה אמור הנפגע לקבל את המגיע לו כתוצאה ממנה, אך בתיקון מספר 79 לחוק הביטוח הלאומי נוספו סעיפים, אשר הביאו לכך כי מאוד קשה כיום להיות מוכר כנפגע בעבודה עקב מחלת מקצוע. זוהי רק דוגמה אחת מיני רבות מדוע כדאי להיעזר באנשי מקצוע, על מנת לתבוע באופן יעיל וממצה את זכויותיך וזכאויותיך מן המוסד לביטוח לאומי.

מה קורה כשמתגלה חשד למחלת מקצוע?

 1. יש לדווח למפקח על העבודה האזורי.
 2. יש להודיע לרופא המחוזי של משרד הבריאות.
 3. מתבצעת חקירה על ידי הממונה על הבטיחות במקום העבודה.
 4. מתבצעת חקירה של אגף הפיקוח על העבודה.
 5. יש לדווח למוסד לביטוח לאומי כדי שיפצה את העובד במסגרת החוק.
 6. יש לעבור בדיקת רופא תעסוקתי שיקבע את הגבלות העובד לעתיד.

מחלת מקצוע הינה פגיעה המוכרת ע"י הביטוח הלאומי, שעלולה לגרור אחריה אובדן כושר עבודה, אחוזי נכות ואף קצבת נכות. ידיעת החוק במקרים שכאלו אינה נחלת הכלל, ולכן מימוש זכויות רפואיות הנוגעות למחלת עבודה הוא לא רק זכות ראשונית, אלא זכות בסיסית של כל עובד, ועליו לעשות הכל כדי לקבל את המגיע לו על פי החוק. פניה לאנשי מקצוע העוסקים במימוש זכויות רפואיות איננה רק זכות, אלא "חובת העובד" כלפי עצמו ובני ביתו במידה ונפגע במהלך עבודתו. במקרים כאלה מומלץ לפנות לגורם מקצועי לייעוץ אודות תהליך מימוש הזכויות.

שתף ב:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • PDF
 • RSS
 • Add to favorites
 • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות