מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

מיהו נכה? הגדרה של נכה בישראל

פורסם ע"י Eran סגור לתגובות

הגדרה של נכה:

מהרגע שרוצים להגדיר בעצם את ההגדרה של נכה נתקלבים בקושי, מצד אחד אנחנו ברוצים לעזור ולתמוך מצד שני בלי לפגוע. ההגדרה הנכונה לשימוש אולי הי אנשים בעלי מוגבלויות. אך הדימוי שנוצר סביב הביטוי די בעייתי.

שבאים להגדיר מהי נכות יש קושי מאוד גדול, יש הגדרה של נכות עבור החוק, קיימת נכות פיזית, אבל נכות נפשית עשויה להיות חמורה ממנה, ונכות זמנית עשויה להיות מאוד חמורה אך היא צפויה לעבור.

אבל עדיין להגדרה של נכה יש סמנטיקה מאוד חשובה, איזה כעס לפעמים אנשים רואים אדם שהולך בצורה תקינה ומסתובב עם תג נכה, נכון שכרגע הוא צועד די טוב אבל הוא חולה סופני עם סרטן.

ההתנהגות החברתית נגזרת ממוסכמות חברתיות שמעוגנות בצורה של חוקים. ההגדרה המקובלת לנכות היא בחוק הביטוח הלאומי.

נכה בעל מגבלה בתפקוד גופני או נפשי הנובעת ממום מולד או מפגיעה פיזית או נפשית, המשמעות היא אדם שבריאותו או הנפשית או באופן פיזי אינה תקינה לחלוטין. ניתן להוסיף שהפגיעה גורמת להפרעה בתפקוד. כאן מגיעה בעצם ההפרדה בין נכות תפקודית שפוגעת באדם בכל אשר יפנה ישנו קושי שמגביל את התפקוד לעומת נכות כללית שעשויה לא להשפיע על התפקוד לדוג' צלקות ונקודות מוגלתיות מאוד מכוער ולא נעים אבל לא פוגע בתיפקוד.

לרוב נהוג למדוד גם את הנכות התפקודית וגם את הנכות הכללית באחוזים ככל שנקבעים אחוזי נכות גבוהים יותר הפגיעה חמורה יותר אחוזי נכות עשויים לעבור 100% במקרים מסוימים.

ההגדרה המחייבת היא ההגדרה הקבועה עבור כל קבוצה או חוק ביטויים כגון מאותגר פיזית או מאותגר נפשית אינם מוגדרים בחוק ולכן מתארים מצב.

רצוי גם לזכור שלעיתים רבות ההגדרה של נכה משתנה עבור ילדים ומבוגרים ועבור קבוצות שונות.

שתף ב:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Add to favorites
  • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות