מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

מימוש זכויות רפואיות – כשמו כן הוא: חזרה מהירה לשגרת החיים לאחר מחלה, תאונה או פציעה. לכל אחד נראה כי יוכל למצוא את הדרך חזרה לחיים תקינים בעצמו, אך לא כך הדבר. בפועל הדברים לא תמיד פועלים כפי שנדמה לנו. אנו מודעים לצורך במימוש זכויות רפואיות רק לאחר שנפגענו או חלינו. כאשר אנו פונים למערכת הממסדית כדי לקבל עזרה, מתחוור לנו כי הדברים אינם כה פשוטים. אנו מגלים כי מגיעות לנו זכויות רפואיות שבעקבותיהן אחוזי נכות, קצבת נכות או פיצוי אחר, אך אלה, מסתבר, לא ניתנות בקלות, והתהליך שעובר "בעל הזכויות" מתיש מאד. זהו תהליך בירוקראטי המורכב מגופים ציבוריים כמו המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח הפרטיות ומשרדי הממשלה השונים. גופים אלה אינם משדרים יעילות ונכונות לפתור בעיות במהירות. לאדם שנפגע  קשה הרבה יותר לנהל מערכה למימוש זכויות רפואיות מול המערכת.

מה מגיע לנו?

זכויות רפואיות מגיעות לנו לאחר שנפגענו בתאונות דרכים, תאונות עבודה או שחלינו במחלות קשות שמגבילות את תפקודנו הרגיל. כדי שנוכל לממש את הזכויות הרפואיות  המגיעות לנו, עלינו לדעת שלושה דברים עיקריים:

 1. 1. אילו זכויות מגיעות לנו בגין איזה אירוע.
 2. 2. לאיזה מוסד לפנות כדי לממש זכויות רפואיות אלה.
 3. 3. כל אחוז נכות מסתכם בסכומי כסף גבוהים.

כדי שנקבל זכויות רפואיות אלו, עלינו לדעת כיצד לגשת אל הגופים המטפלים: ביטוח לאומי, חברות הביטוח או משרדי ממשלה אחרים. גישה נכונה לגופים הללו – תוך ידיעה אודות מה לומר ומה לא, על מה להתעקש וכיצד להתנהל מולם במישור המשרדי: טפסים, תעודות וכדומה – תקצר את זמן התהליך ותוביל לתוצאה יעילה: חזרה מהירה לחיים תקינים.

מהן הזכויות הרפואיות השכיחות?

רוב התביעות המוגשות לקבלת זכויות עקב מצב בריאותי לא תקין מחולקות לכמה נושאים:

 1. גמלת נכות כללית מביטוח לאומי הקובעת אחוזי נכות, קצבת נכות וכדומה.
 2. פטור ממס הכנסה או זכאות להחזרי מס.
 3. פיצוי כספי עקב "מחלת מקצוע", עקב פציעה בצבא, בפעולת איבה, במחלת פוליו או פציעה במקום העבודה.
 4. גמלת נכות מעבודה או קבלת הטבות בנושא ניידות, פנסיית נכות או גמלת ילד נכה.

איך מקבלים מה שמגיע לנו?

על פי החוק לכל אזרח יש זכות מלאה לדעת את זכויותיו הרפואיות כדי לקבלן במלואן, אך רבים אינם יודעים איפה לחפש אותן וזאת עוד לפני שמימשו אותן הלכה למעשה.

עורכי דין רבים מומחים בנושא זכויות רפואיות המגיעות מן הגופים הציבוריים: ביטוח לאומי חברות הביטוח וכדומה, ומיומנותם מקצרת את התהליך ואת התסכול הנלווה אליו חדשות לבקרים. אנשי מקצוע אלה מכירים את המערכות הציבוריות והפרטיות, למי לפנות, כיצד לקצר תהליכים, מהם התנאים לכל מקרה ומקרה, וכיצד להגיש את התביעה באופן היעיל ביותר. השירות של אנשי המקצוע שווה את הזמן, הטרחה והתסכול שנחסכים מכל אחד שנפגע.

שתף ב:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • PDF
 • RSS
 • Add to favorites
 • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות