מימוש זכויות הנכים בישראל

מימוש זכויות רפואיות

בישראל ישנם כחצי מליון נכים מכל הגילאים ומדינת ישראל כמדינה סוציאלית התוותה תוכניות רבות כיצד לעזור לציבור זה הסובל ממחסור בהכנסה וצריך את עזרתה של המדינה, במילים אחרות מימוש זכויות רפואיות של הנכים בישראל ויישום הנושא בשטח.

עד לתקופה הנוכחית מימוש זכויות רפואיות לנכים בנושא העזרה במגורים התאפיין במתן שכירות או מתן מגורים בשיכונים ציבוריים. פתרון זה נמצא הולם למצוקה הקשה של ציבור הנכים בישראל, החסרון הוא מספר הדירות המצומצם בשיכונים הציבוריים ולכן משפחות רבות נאלצות להמתין ולחכות ברשימות המתנה האורכות כמה שנים ולעיתים עשור במטרה "לזכות" בדירה בשיכון ציבורי בתנאי שכירות ההולמים את הכנסתם/קצבתם הנמוכה יחסית.

מימוש זכויות רפואיות של ציבור הנכים עולה סוף סוף למודעות – בחודש פברואר האחרון יצא שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס בהודעה לעתונות בו הוא מתווה שיטת עבודה חדישה במטרה לפתור את מצוקת המשפחות. ישנם כ- 105 משפחות נכים וכ-170 משפחות בעלות מצוקה קשה אשר עדיין מחכים למציאת פתרון ואשר נאלצים לגור בתנאים אשר לא הולמים הן את מצבם הכלכלי והן את מצבם הפיזי.

עקרי השיטה החדשה הם קניית דירה רגילה ( נ"ר – נכסי רכישה ) בידי המדינה ומשרד השיכון כבעל הסמכות וייצוג המדינה ישכיר את הדירה לנזקקים לה בשכר המקביל לשיכון  ציבורי. מוקד הבעייה הנו המחסור בשיכונים ציבורים. כיום בישראל ישנם כ- 70 אלף יחידות דיור לנכים ומשפחות מצוקה ועוד עשרת אלפים לאוכלוסיית הקשישים בישראל, כמובן שמספרים אלו אינם משקפים את מספר המשפחות הנזקקות ולכן משרד השיכון גם עוזר כלכלית לכ-130 אלף משפחות בתשלום שכר הדירה. העזרה הכלכלית עומדת בממוצע על 750 ש"ח לחודש.

נכים רבים אשר נאלצים לא אחת להילחם עבור מימוש זכויות רפואיות יכולים לנשום לרווחה, אך רק במעט היות ויש להמתין ולראות כיצד תייושם בשטח העזרה החדשה של משרד השיכון. אנו תקווה כי משרד השיכון והבינוי אכן יעזור למשפחות המצוקה ולנכים בארץ ובמיוחד למשפחות הממתינות לכך כל-כך הרבה שנים.

שתף ב:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Add to favorites
  • Twitter
קטגוריות: מס הכנסה

סגור לתגובות