top of page

הזכויות הרפואיות שלך מגיעות לך!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

עשית את הצעד הראשון עכשיו תורנו. בקרוב מאוד נחזור אלייך!

ילדים מיוחדים, צרכים מיוחדים , זכויות מיוחדות

הורות היא משימה לא פשוטה לכל אחד מאתנו- הצרכים והדרישות היומיומיים של הילדים, הוויתור על הצרכים האישיים והנתינה האינסופית. כל אלו דורשים אינסוף משאבים וכוחות נפשיים. אבל עבור הורים לילדים עם צרכים מיוחדים המציאות הזו הופכת לקשה שבעתיים. אפילו ארוחת ערב, מקלחת או שיחה הופכים למשימה לא פשוטה. המציאות הבלתי אפשרית הזו, מלווה אצל הורים רבים ברגשות מעורבים- כעס ותסכול לצד אהבה גדולה ודאגה לילד.


אחד הקשיים המשמעותיים של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הוא הקושי הכלכלי הנובע מהוצאות כספיות רבות כגון: מכשור רפואי ושיקומי, תרופות מיוחדות, טיפולים רפואיים, מסגרות חינוך מיוחדות, ולעתים גם על מטפל לילד הדורש השגחה מסביב לשעון. מאידך הגשת בקשה לגמלה כרוכה גם בקושי רגשי גדול. הורים לילדים עם צרכים מיוחדים מנסים לעשות הכול על מנת שילדם יגדל כמו כל ילד אחר, והפחד שעצם הגשת הבקשה תשים על הילד חותמת של "ילד נכה" מונע מהורים רבים לעשות את הצעד הזה.אז מה הן הזכויות של ילדים בעלי מוגבלות? ומהן הזכויות שלכם כהורים?

קצבת ילד נכה

גמלת ילד נכה נועדה לסייע להורים לממן הוצאות מיוחדות לצורך טיפול בילד כגון: עזרה בלימודים וטיפולים התפתחותיים. הגמלה משולמת להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים עקב לקות פיזית או נפשית ועל פי קריטריונים הבוחנים את סוג הליקויים השונים ומידת התלות בזולת של הילד לעומת קבוצת הגיל שלו. גם ילדים הזקוקים לטיפול רפואי מיוחד או כאלו שאובחנו כחולים במחלה נדירה עשויים להיות זכאים לגמלה.

בועדה הרפואית של ביטוח לאומי יבחנו ביצוע פעולות פשוטות (בהתאם לגיל הילד) המאפשרות את קבלת הקצבה. כגון: עיכוב התפתחותי (לדוגמא: הושטת יד לחפץ), תלות בזולת בביצוע פעולות בסיסיות ( לדוגמא : אכילה, שתיה), השגחה/נוכחות קבועה (לדוגמא: סייעת אישית) ועוד.


חשוב שתדעו:
  • את הזכאות לגמלת ילד נכה ניתן לקבל עד גיל 18.

  • שיעור הגמלה נקבע ע"פ מצבו הרפואי והתפקודי וכן סוג הטיפול שניתן לילד ותדירותו, הגמלה המקסימאלית תגיע ל-7168 ש"ח לחודש.

  • משפחה עם 2 ילדים נכים או יותר תהיה זכאית לגמלה מוגדלת בשיעור 50% עבור כל אחד מהילדים.

  • עבור ילד הסובל מעיכוב התפתחותי ניתן לקבל קצבה עבור 6 חודשים שקדמו להגשת התביעה. עבור ילד התלוי בעזרת הזולת, זקוק להשגחה מתמדת, טיפול רפואי מיוחד או ליקוי רפואי מיוחד ניתן לקבל קצבה עבור 12 חודשים שקדמו להגשת התביעה.

הזכאות לגמלה עשויה להקנות להורים זכויות והטבות נוספות:

זכויות במס הכנסה

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים עשויים להיות זכאים להקלות במס הכנסה , בניהן הטבת מס בגובה שתי נקודות זיכוי שמשמעותן היא הפחתה מסכום המס, בסך כ-5,000 ₪ לשנה ולעיתים אף להחזר רטרואקטיבי למספר שנים.

קבלת ההטבה כרוכה בהגשת האישורים הרפואיים המתאימים ובקשה למס הכנסה. ההטבה ניתנת על משכורת של אחד ההורים בלבד ויש לחדשה מידי שנה.


גמלת ניידות

הורים לילדים נכים אשר סובלים מליקוי רפואי בגפיים התחתונות עלולים למצוא את עצמם מוגבלים באמצעי ניידות המתאימים לילד ו/או זקוקים לאביזרים רבים ויקרים החיוניים בניוד הילד ממקום למקום. סל הטבות לניידות נועד להקל על הורים לילדים נכים לפתח חיים עצמאיים ולסייע למטרה זו. בין מגוון ההטבות הנובעות מגמלה זו: קצבה חודשית להוצאות ניידות, הלוואה עומדת לרכישת רכב חדש, פטור מאגרת הרישוי ("טסט") והלוואות שונות לרכישת אביזרים מיוחדים לרכב. שימו לב – הוועדות הרפואיות לניידות מתבצעות במשרד הבריאות (ולא בביטוח לאומי). בוועדה נקבע האם יש ליקוי ברגליים בהתאם לרשימת ליקויים מוגדרת (קישור לרשימת הליקויים – https://www.btl.gov.il/benefits/Mobility/LikuyList/Pages/default.aspx) ומהם אחוזי הנכות בגין ליקוי זה. על מנת לקבל את הטבות ניידות נדרשת הוכחה של מוגבלות בניידות בשיעור מינימום של 60%. לבסוף הוועדה הרפואית מגישה את המלצותיה לביטוח לאומי אשר בפועל משלם את הקצבה.


תג נכה

הורים לילדים מוגבלים אשר מתקשים בניידות ויכולים להתנייד ברכב בלבד, יכולים להגיש בקשה לקבלת תג חניה לרכבם. תג החניה מאפשר להורי הילד להחנות את הרכב במקומות המיועדים לנכים ובמקומות שהחניה אינה מותרת בהם וזאת במטרה להקל משמעותית את נגישותם וניודם ממקום למקום. את הבקשה לקבלת תג חניהיש להגיש למשרד התחבורה בצירוף מסמכים רפואיים עדכניים המעידים על כך שהילד מתקשה בהליכה, והנכות הרפואית מוערכת בלמעלה מ-60%. שימו לב – הזכאות תיקבע ע"י רופא אגף הרישוי במשרד התחבורה בהסתמך על המסמכים הרפואיים שהוגשו.


עוד זכויות שחשוב להכיר!

הסעה לבית הספר

ילדים בעלי צרכים מיוחדים זכאים במקרים מסוימים לקבל הסעה לבית הספר על חשבון הרשות המקומית. את הבקשה להסעה יש להגיש למחלקת החינוך ברשות המקומית באזור המגורים.


סייעת בגן עירייה או בבית ספר

ילדים בעלי צרכים מיוחדים הלומדים בגן עירוני או בבית הספר יהיו זכאים במקרים מסוימים לקבל סייעת אשר תקל על שילובם במסגרת. את הבקשה לקבלת הסייעת יש להגיש למחלקת החינוך ברשות המקומית במקום המגורים.


הנחה בארנונה

הורים לילדים נכים זכאים להנחה בתשלום הארנונה. ההטבה מתעדכנת באמצעות קובץ זכאים שמעביר המוסד לביטוח לאומי לרשויות השונות ואולם חשוב לוודא כי ע"ג החשבונות השונים מופיע מספר תעודת הזהות של הזכאי.


משרד הבריאות

לילדים נכים ניתנות הטבות בתחום שכירת מכשירים רפואיים (כגון מוניטור קרדיאלי, מד סטורציה ומכשיר הזנה).


זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעבודה

חשוב לציין, כי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, רשאים להיעדר עד 18 ימים בשנה בשל מחלת ילדיהם, ובתנאי שהם עובדים לפחות שנה אצל אותו מעביד או באותו מקום העבודה. כמו כן, עובד שהוא הורה לאדם עם מוגבלות זכאי לזקוף 18 ימים נוספים בשנה של היעדרות על חשבון תקופת המחלה הצבורה שלו או חשבון ימי החופשה לצורך מתן סיוע אישי לבעל המוגבלות. הטבה זו ניתנת רק לאחד מההורים ולשם קבלתה יש להצהיר על כך למעסיק ולגבות זאת במסמכים רפואיים רלוונטיים.


הורים רבים לא מודעים לזכויותיהם, אחרים מרגישים מבוכה ואולי חשש לתבוע את המגיע להם.


אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות, בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בעזרת כ-25 רופאים, ו-150 עובדים, מנהלי מימוש, נציגים, ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים רבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות הבירוקרטיות המורכבות נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.


Comments


כל הקטגוריות במגזין

  • הודעה
  • white phone
  • ווטסאפ
bottom of page