top of page

מה זה איידס?

איידס היא מחלה שפוגעת במערכת החיסון של הגוף כתוצאה מהידבקות בנגיף ה- HIV. שמה של המחלה הוא ראשי התיבות של הביטוי (באנגלית) "כשל חיסוני נרכש" (Acquired Immune Deficiency Syndrome).

איך מאבחנים איידס?

אך ורק באמצעות בדיקת מעבדה. הבדיקה המקובלת כיום במרפאות בארץ היא בדיקת דם הנקראת "קומבו". הבדיקה הזאת מגלה נוגדנים שהגוף יצר נגד הנגיף וגם מזהה חלקיק של הנגיף שנקרא אנטיגן p24.

חשוב שתדעו

מחלת האיידס הפכה להיות מחלה כרונית בדומה לסוכרת וללחץ דם גבוה. לא ניתן להירפא ממנו, אך בעזרת טיפול ניתן להגיע לתוחלת חיים הקרובה מאוד לזו של האוכלוסייה הכללית.

מהם הגורמים לאיידס?

הגורמים הם בעצם הידבקות במחלה. ההדבקה מתרחשת כאשר אדם נחשף לדם או הפרשות הנגועים בנגיף. זה יכול לקרות ב: קיום יחסי מין לא מוגנים, שיתוף מחטים בעת הזרקת סמים, שימוש חוזר במחטים, דקירה מחולה.

וחשוב גם לציין : לא נדבקים מחיבוק, מנשיקה, מאכילה מכלי אוכל משותפים, מישיבה על אותה האסלה, מעקיצות חרקים (כמו יתושים) גם אם עקצו קודם לכן נשאי HIV. רוק, צואה, שתן, קיא, דמעות או זיעה אינם נושאים נגיפי HIV ולכן גם לא ניתן להידבק באמצעות מגע איתם.

 מהם התסמינים של איידס?

אצל חלק מהנדבקים יכולים להופיע בשבועות הראשונים לאחר ההדבקה תסמינים של מחלה ויראלית דמוית שפעת כמו חום, בלוטות לימפה מוגדלות, כאבי גרון, כאב ראש, כיבים בפה או באיברי המין.

השלב הזה נקרא "תסמונת HIVאקוטית", ובמהלכו כל מגע מיני לא מוגן עם נשא ה־HIVכרוך בסיכון רב להידבקות.

בשלב הבא, שנמשך בממוצע 8 עד 10 שנים, הורס הנגיף בהדרגה את תאי ה־CD4 (שהם, חלק ממערכת החיסון של הגוף).

בשלב הזה האדם מרגיש כרגיל, ואין לו שום סימן לכך שהנגיף מצוי בדמו, אלא אם יעשה בדיקת דם לגילוי HIV. גם בשלב הזה הוא עלול להדביק כל מי שמקיים איתו מגע מיני לא מוגן

עם התקדמות המחלה נחלשת מאוד המערכת החיסונית של הגוף והוא נחשף לזיהומים ולגידולים. כאשר מתפרצים הזיהומים החולה כבר מרגיש חולה מאוד: הוא סובל מתסמינים רבים ובהם ירידה במשקל, חולשה, חום, שלשולים, שיעול דמי, קושי לבלוע, פגיעה בראייה, פריחות וסימנים שונים במערכת העצבים.

ללא טיפול מסתיים השלב הזה במוות. מכאן החשיבות העציומה שבבדיקה ובגילוי מוקדם כשעוד ניתן לטפל בשלב ההתחלתי של המחלה!

מימוש זכויות רפואיות לסובלים מאיידס

על נשאות של HIV, ניתן לקבל עד 30% נכות בביטוח לאומי. מספר כזה של אחוזי נכות לא מקנה קבלת קצבת נכות אבל יכול להוות זכאות לזכויות שיקום מקצועי, במצבים בהם מדובר במצב ירוד של מערכת החיסון (CD4 נמוך) או כאשר יש תחלואה כפולה, כלומר שמלבד ה-HIV קיימת ברקע מחלה נוספת (פיזית או נפשית), ואז, בשכלול עם מחלה /מחלות נוספות אחוזי הנכות יגדלו ועימם עשויים להינתן זכויות, קצבה והטבות נוספות.

טיפול באיידס

עד היום לא נמצאה תרופה שמשמידה לחלוטין את ה־HIV. התרופות הקיימות כיום מונעות מהנגיף להתרבות ומאפשרות לגוף לחדש את מערכת החיסון שלו, אבל אך ורק אם ממשיכים לקחת את הטיפול. עם הפסקת הטיפול יחזור הנגיף להתרבות.

* המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי

חלית באיידס?

יתכן ומגיעות לך זכויות רפואיות. 
אנחנו כאן עבורך, עם הרופאים, מנהלי הלקוח ואנשי המקצוע שלנו, היודעים להתנהל מול כל גוף הקשור למימוש זכויות. 

הזכויות הרפואיות שלך מגיעות לך!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

עשית את הצעד הראשון עכשיו תורנו. בקרוב מאוד נחזור אלייך!

איידס

עור ומין

איידס
  • הודעה
  • white phone
  • ווטסאפ
bottom of page