top of page

כף רגל סוכרתית? מה זה?

סכרת היא, כידוע, מחלה  רב מערכתית ומקור לתחלואה מאד מגוונת. אולם, רגל סכרתית היא הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז של חולי סכרת.

התהליך מתחיל בהיווצרות פצע ,לרוב בצורת כיב בכף הרגל, באזורי לחץ כמו העקב או הכרית של אחד הבהונות . הכיב מעמיק, לעיתים קרובות הוא מזדהם. הדלקת מתפשטת לאזורים סמוכים  או שהיא עולה לאזור העקב ואף מעליו.  ללא  התערבות טיפולית ייווצר נמק באזור הכיב הראשוני . הזיהום עלול להתפשט במעלה הרגל ולגרום לזיהום כללי, ואף להלם ספטי ולמוות.

רגל סכרתית היא, עד היום, הסיבה הנפוצה ביותר לכריתת רגליים שלא מתאונות או מפציעות מלחמה.

רגל סכרתית יכולה  להתפתח מפצע שנגרם על יד חבלה חיצונית  או שפשוף מנעל  לא מותאמת או מכיב ראשוני שהתפתח בנקודת לחץ. המכנה המשותף  הראשוני הוא ירידה בתחושת מגע ובתחושת כאב בכף הרגל. לכן החולה אינו מרגיש בדקירה או בשפשוף שגרמו לפצע  אינו מנקה אותם מיד ואינו מטפל בהם. הוא שם לב  לפצע בכף הרגל רק לאחר שהחל שם זיהום ואז הכאב מתעצם.

הסיבה לחוסר הרגישות היא הנוירופתיה הסכרתית. פגיעה בעצבים ההיקפיים בחולי סכרת שהיא, ברוב החולים, הסיבוך הראשון של המחלה המתפתח כעבור שנים ספורות בחולי סכרת מטיפוס 2 (בסכרת מטיפוס 1 הנוירופתיה מתפתחת לרוב  רק לאחר כ 20 שנה).  הירידה בתחושה  "מרדימה" את חוש הזהירות שלנו לגבי המתרחש בכפות הרגלים . כיבים סכרתיים ופצעים בחולי סכרת מזדהמים  בנקל כיון שחלקים שונים של המנגנון  המגיב במהירות לזיהוים ומונע את התפשטותם, פגומים בחולי סכרת.  צע סכרתי או כיב  יכול להזדהם, ולגרום לקטיעת רגל גם כאשר אספקת הדם לרגל תקינה. אולם, במעשנים, בחולים מבוגרים הסובלים מטרשת עורקים  הסיכוי לריפוי הפצעים הסכרתיים קטן עוד יותר .  זרימת דם תקינה  היא חיונית לריפוי פצעים. כאשר היא לקויה יתפתח נמק והסיכון לאובדן הרגל יגדל.

כיון שמנגנוני האזהרה הרגילים, בעיקר תחושת כאב ותחושה לחום מוחלשים בחולי סכרת הם חייבים לפצות  על החסר בתשומת לב רבה יותר לרגליים. הסיבה העיקרים לשכיחות יתר של  הרגל הסכרתית בגברים לעומת נשים היא התרבות של טיפוח כפות הרגלים בנשים לכן הן מזהות כל פגם מוקדם יותר ומטפלות מוקדם.


חשוב שתדעו

רגל סכרתית היא סיבוך של סכרת אשר נוכחותו מאפשר להעלות במידה ניכרת את שיעורי הנכות בגין סכרת. לעיתים , די בסיבוך זה כדי להפוך את החולה לזכאי לגמלת נכות ולהכרה בפגיעה בכושר העבודה.

מהם התסמינים של כף רגל סכרתית ?

לרוב יהיה זה כאב  כאשר מתפתח זיהום, או חום או נפיחות שאינה מאפשרת לנעול נעל. לעיתים החולה אינו חש דבר ופתאום הוא שם לב לאודם  בכף הרגל או שהוא מסיר גרבים ורואה  שיש עליהן מוגלה או שהן ספוגות נוזל.  בחולים מבוגרים או במעשנים הסובלים  גם מטרשת בעורקי הרגלים, התלונה הראשונה יכולה להיות כאבים בזמן הליכה.

מימוש הזכויות לחולי רגל סוכרתית

הניסיון של החברה בטיפול בחולי סכרת  ובתוכם בחולי רגל סכרתית  משתרע על פני קרוב ל-20 שנה  וכולל אלפי  חולים. בחברה  יש צוות רב-תחומי הכולל רופאים ואנשי מקצועות רפואה  הרלוונטיים  לנושא רגל סכרתית וכן אנשי מקצוע אחרים המכירים את שלל הנושאים שהמטופלים שלנו נזקקים להם כמו, זכויות בגופים שונים המוסד לביטוח לאומי , תמיכה  סיעודית ועוד.

מהו הטיפול בכף רגל סוכרתית?

חולי סכרת חייבים לבדוק את כפות הרגלים לפחות פעמיים -שלוש בשבוע. לגלות כל פצע, כל שפשוף, כל יבלת או כיב   ולפנות מיד לטיפול. חשובים מאד שני דברים- כפות רגליים נקיות תמיד, ונעליים רכות ונוחות. יש ,לפעמים, לוותר על היופי למען הנוחות.   חשוב לשמור על לחות העור,

למרוח בקרם מתאים. לטפל בזהירות רבה בציפורניים, לגזור בעדינות כדי למנוע פצעים.  מחוץ לבית להימנע מהליכה יחף. בחורף לא לחמם רגלים בבקבוק -חם ,לוותר על התנור ליד הרגלים.

חשוב ביותר- לחולי סכרת רבים יש פטרת ציפורניים שהיא מקור לזיהומים. כאשר הפטרת מפושטת קשה מאד לטפל בה. יש לאתר  פטרת ממש בתחילתה ולטפל בה מיד. בזיהום מוקדם מאד ניתן לטפל מקומית ולמנוע את ההזדקקות לתרופות. חשוב לקבל ייעוץ מרופא עור ולא לסמוך על "מומחים" למיניהם.

חשוב ביותר-  בכל פעם שחולה סכרת מבקר רופא משפחה או במרפאה ייעודית לסכרת עליו לבקש שהאחות או הרופא יבדקו את רגליו. זהו נוהל מחייב אך לא תמיד מקפידים עליו. רגלים רבות נצלו מקטיעה כיון שנבדקו  במועד.

* המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי


יש לך כף רגל סוכרתית?

יתכן ומגיעות לך זכויות רפואיות. 
אנחנו כאן עבורך, עם הרופאים, מנהלי הלקוח ואנשי המקצוע שלנו, היודעים להתנהל מול כל גוף הקשור למימוש זכויות. 

הזכויות הרפואיות שלך מגיעות לך!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

עשית את הצעד הראשון עכשיו תורנו. בקרוב מאוד נחזור אלייך!

כף רגל סכרתית

סכרת

כף רגל סכרתית
  • הודעה
  • white phone
  • ווטסאפ
bottom of page